Site icon Полемика

Україна сьогодні очікує рішення від ЄС щодо початку переговорів

«>

Сьогодні, 8 листопада Європейська комісія оприлюднить довгоочікуваний щорічний звіт про розширення. В якому серед іншого оцінить виконання Україною семи вимог та визначиться, чи рекомендувати початок переговорів щодо вступу нашої країни в ЄС.

Для чого цей звіт?

Європейська комісія систематично оприлюднює звіт про оцінку прогресу країн-кандидатів на їх шляху в реалізації реформ, які є частиною набуття членства в ЄС. Цей документ має назву Enlargement Package ("Пакет розширення") та ухвалюється щороку.

Цей документ містить повідомлення про розширення, де оприлюднюється не лише оцінка країн-кандидатів на їх шляху до ЄС, а й реформи, які ще необхідно провести, та пропозиції щодо подальших кроків. Цього року Україну було вперше додано до цього Пакета.

Тож сьогодні з оприлюдненням документа очікується детальна оцінка виконання нашою країною семи рекомендацій, які було надано Києву разом з ухваленням рішення дати Україні статус кандидата на членство в ЄС.

Спочатку анонсувалося, що звіт оприлюднять на початку жовтня, але терміни постійно змінювалися з різних причин. Нарешті сьогодні Єврокомісія офіційно надасть свою оцінку.

Зауважимо, що документ стосуватиметься не лише України, а й інших кандидатів на вступ до ЄС, а саме: Албанії, Боснії та Герцеговини, Косово, Чорногорії, Північної Македонії, Сербії, Туреччини, Грузії та Молдови.

Остання отримала дев’ять умов для початку переговорів про членство, включно з боротьбою з організованою злочинністю, і може отримати умовну позитивну рекомендацію разом з Україною. При цьому прогнози щодо Грузії не такі перспективні. Офіційні особи ЄС вважають, що країна не виконала 12 умов, наданих їй для отримання кандидатства.

Вимоги від ЄС

Після виконання всіх семи рекомендацій мають розпочатися переговори про вступ до Євросоюзу. Ці сім вимог Україна отримала ще в червні 2022 року, коли Європейська рада надала нашій країні статусу кандидата.

Зокрема, Брюссель очікує від Києва виконання сім блоків реформ, які стосуються: 

Цьогоріч у червні в ЄС оголосили свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату. Тоді там зазначили, що наша країна впоралася з двома кроками із семи, які запропонувала Єврокомісія. Хоча перед цим прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що на урядовому рівні нібито було виконано всі сім рекомендацій.

Як випливає зі звіту щодо України — внутрішнього документа Єврокомісії, що опинився у розпорядженні "Радіо Свобода", ЄК вважає, що Україна виконала 4 з 7 критеріїв:

Водночас інші три критерії — боротьба з корупцією, обмеження впливу олігархів та законодавство щодо нацменшин — супроводжуються рекомендаціями щодо подальшого виконання.

Що чекати Україні?

Напередодні в українському уряді закликали не завищувати очікування від звіту Єврокомісії. З такою заявою виступила віце-прем'єр-міністр з питань євроінтеграції Ольга Стефанишина.

"Звіт, який буде опублікований завтра, розповість про прогрес України та дасть розуміння подальших кроків. Але формулювання будуть стриманими", — сказала вона та додала, що остаточне рішення про відкриття переговорів ЄС ухвалюватиме в грудні, а завтрашній звіт буде "лише основою".

Водночас міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який поїхав до Брюсселядля перемовин, натякнув на "позитивні рішення Єврокомісії".

Він зазначив, що "якщо не трапиться жодних форс-мажорів", то вступні переговори розпочнуться у грудні. При цьому Кулеба прокоментував чутки про те, що наша країна "виконала лише чотири з семи рекомендацій ЄК". За його словами, Брюссель "не мислить такими категоріями як одна з семи або дві з семи".

Урсула фон дер Ляйєн виступаючи у Верховній раді України, зазначила, що Київ виконав свої завдання на 90%.

По материалам: Подробности

Exit mobile version