Марк Рютте, Єнс Столтенберг
Сьогодні, 1 жовтня, Марк Рютте прийняв посаду генерального секретаря НАТО.

Колишній прем’єр Нідерландів змінить Єнса Столтенберга, який був на чолі безпекового Альянсу впродовж останніх 10 років.

Полемика з посиланням на Politexpert розповідає докладніше про нового генсека НАТО.

Новий генсек НАТО

Влітку цього року з’явилась інформація, що Марк Рютте обійме посаду нового генерального секретаря Організації Північноатлантичного договору. Після тривалих перемовин та подолання незгоди зі сторони Угорщини, Туреччини й Словаччини його кандидатура отримала підтримку всіх союзників.

Рютте приступає до роботи в Альянсі в день закінчення повноважень його попередника Єнса Столтенберга – 1 жовтня 2024.

Новий генеральний секретар працюватиме на посаді щонайменше наступні 4 роки, але термін його повноважень за згодою всіх сторін можуть продовжити.

До прикладу, Єнс Столтенберг очолював Альянс 10 років завдяки 4 відтермінуванням. Востаннє його повноваження пролонгували для збереження стабільності НАТО на тлі війни РФ в Україні.

Що відомо про Марка Рютте

Новому генсеку НАТО 57 років. Він народився в Гаазі (Нідерланди) в багатодітній родині.

Активний учасник руху Народної партії за свободу і демократію, очолював його впродовж 3-х років. На початку 1990-х обіймав посаду голови ради партії.

Деякий час Марк Рютте працював у корпорації Unilever, був менеджером із персоналу в одній із дочірніх компаній. Водночас продовжував займатись політичною діяльністю. Був спостерігачем від Народної партії за свободу і демократію на виборах у 2002-му.

По теме:  Мороз -25 и гололед: погода в Украине на 17 января

Згодом отримав посаду Держсекретаря із соціальних питань та зайнятості, Держсекретаря з вищої освіти, науки та культури.

У 2006-му році очолив Народну партію за свободу і демократію, а у 2010 його призначають на посаду прем’єр-міністра Нідерландів. Був переобраний на посаду 4 рази, і загалом Марк Рютте знаходися на чолі уряду майже 14 років (2010-2024).

За час своєї політичної кар’єри прем’єр Нідерландів неодноразово довів здатність очолювати різноманітні коаліції та залагоджувати політичні суперечки. Видання Reuters писало, що Рютте називають «тефлоновим Майком» за прагматизм та вміння знаходити консенсуси у складних питаннях.

Марк Рютте давно заручився підтримкою Єнса Столтенберга, який називав його своїм «близьким другом» та «сильним кандидатом на посаду нового генсека НАТО». Також нідерландський політик налагодив стосунки з президентом США Джо Байденом та іншими членами Альянсу.

Крім того, він став одним із небагатьох лідерів Європи, які все робили для того, щоб підтримувати стабільні відносини з Дональдом Трампом. Рютте отримав прізвисько «заклинатель Трампа» після того, як у 2018 році йому вдалось заспокоїти тодішнього американського лідера, коли той нарікав на недостатні оборонні витрати з боку європейських союзників НАТО.

По теме:  Ракетний удар по Києву: є загиблі та поранені

При цьому ймовірне повернення Трампа у крісло президента США після виборів у листопаді 2024 може стати одним із головних викликів для Рютте як генсека НАТО, оскільки Трамп неодноразово висловлював скепсис щодо Альянсу.

Серед інших викликів для нового генсека:

  • забезпечення дотримання вимог союзниками щодо збільшення видатків на оборону;
  • подолання невдоволень східного флангу НАТО (країни Балтії), які можуть вимагати збільшення представництва в Альянсі;
  • необхідність переконання у «життєздатності» НАТО не тільки Трампа, якщо той стане наступним президентом США, але також європейських політиків;
  • і одне з найголовніших завдань – протистояння російській агресії та підтримка України.

Яка позиція Рютте щодо війни в Україні

Марк Рютте підтримує Україну від початку війни та гостро критикує російського лідера Володимира Путіна. Нідерландський політик є вірним союзником України та прихильником президента Володимира Зеленського.

Виступати проти дій РФ політик почав після авіакатастрофи літака Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines в небі над Донецькою областю у 2014 році, коли переважна більшість жертв трагедії виявилися громадянами Нідерландів.

Під час повномасштабного вторгнення РФ як прем’єр Нідерландів Рютте став одним з ініціаторів коаліції винищувачів. Нідерланди – перша країна, яка передала літаки F-16 Україні у липні 2024. Також Марк Рютте підтримав коаліції з постачання танків, посилення протиповітряної оборони тощо.

По теме:  Хто став першим офіційним кандидатом на посаду генсека НАТО

Щодо членства України в НАТО Марк Рютте заявляв, що перспектива вступу є, однак не сказав, коли це може стати частиною Альянсу.

За сприяння Марка Рютте у квітні 2024 в Гаазі відбулася конференція Justice for Ukraine, в ході якої 44 країни-учасниці підтримали був створений спецтрибунал щодо злочинної російської агресії та ініціативу щодо використання заморожених активів РФ на користь України. Зокрема за підсумками конференції створили та запустили «Реєстр збитків», спричинених війною РФ в Україні.

Прем’єр Нідерландів багато разів відвідував Україну. Навесні 2024 у Харкові Марк Рютте і Володимир Зеленський підписали угоду про гарантії безпеки між країнами.

У документі зафіксовано надання з боку Нідерландів військової допомоги на 2 млрд євро у 2024-му й продовження підтримки протягом наступних 10 років. Згодом Нідерланди виділили додатково ще 1 млрд євро на військову допомогу Україні й 400 млн євро на відновлення.

Раніше Полемика писала про те, що республіканці хочуть скасувати результати виборів у США.