Як Трамп може прокласти шлях до миру в Україні
Як Трамп змінив підхід до захисту України?

Нещодавня ініціатива Дональда Трампа щодо передачі Україні додаткових зенітно-ракетних систем Patriot — це не просто політична заява.

Про це пише Полемика із посиланням на The Telegraph.

Ідеться про стратегічне планування, результати закулісних перемовин та спробу створити для України систему ППО нового покоління, подібну до ізраїльського «Залізного купола».

За словами журналіста та історика Овена Метьюза, з посиланням на джерела в НАТО, зараз реалізується масштабна програма формування цілісного щита проти повітряних загроз, у яку залучено високопосадовців із Заходу.

Що відомо про переговори

Як зазначає джерело з Інституту стратегічних досліджень Сходу і Заходу, захист українського неба — обов’язкова передумова для досягнення стійкого миру з Росією. Ініціатива, за даними видання, стартувала задовго до заяви Трампа і включала три основні завдання:

  1. Переконати команду Трампа схвалити передачу Patriot;
  2. Залучити європейські країни до фінансування;
  3. Досягти домовленостей із Кремлем щодо розгортання системи.

Перші два пункти, за даними The Telegraph, уже реалізуються.

Росія проти, але Захід діє

Як пише видання, ще в лютому 2025 року в межах секретних переговорів НАТО намагалося переконати Москву не виступати проти створення аналога системи THAAD — тієї, що вже функціонує в Румунії, Південній Кореї, Саудівській Аравії та ОАЕ.

Однак ці перемовини зазнали краху. Кремль відмовився визнати нову оборонну реальність. У відповідь США та ЄС вирішили розгортати систему ППО в Україні без погодження з Росією.

Якою буде нова система ППО

За словами співрозмовника видання Жан-Крістофа фон Пфеттена, єдина точка розбіжностей — технічна, і саме вона не дозволяє укласти мирну угоду. З політичного боку — більшість питань вже узгоджено.

Нова архітектура ППО буде базуватися на модифікованій версії THAAD, доповненій здатністю знищувати масовані атаки дронів, зокрема іранські «Шахеди» та російські «Герані».

Чому Україні потрібен саме такий рівень захисту

Система Patriot, розроблена компанією Lockheed Martin, здатна перехоплювати балістичні та крилаті ракети, зокрема й гіперзвукові — як-от «Кинджал». Але реалії війни в Україні потребують ще більш гнучкої системи — щодня проти держави запускають сотні дронів, мета яких — виснажити ППО.

Аналітики наголошують: важливо мати радіолокаційні та супутникові системи, які фіксують запуск і координати цілі в режимі реального часу.

Вартість і масштаби

За підрахунками The Telegraph, лише одна батарея Patriot із декількома радарами коштує понад мільярд доларів. Очікується, що повна вартість проєкту може сягнути $200 мільярдів, адже йдеться про розгортання системи ППО по всій Україні, включаючи лінії фронту та кордон із РФ.

США та країни ЄС мають не лише координувати військово-технічні зусилля, а й взяти на себе фінансування нового оборонного щита, здатного захистити мільйони українців від постійних атак.

При цьому здоров’я Трампа під питанням, дізнайтеся, що виявили лікарі під час обстеження.