Сучасна людина проводить за комп’ютером у середньому від 4 до 8 годин на день.

Наприклад, працівники ІТ-сфери – близько 8-10 годин. Розваги, навчання, робота нерозривно пов’язані з ґаджетами, які маю прямий влив на роботу зорової системи. Відтак люди купують комп’ютерні окуляри, які мають низку позитивних характеристик.

Чи справді комп’ютерні окуляри можу покращити зір, створюють навколо очей захисний мікроклімат та захищають сітківку від пошкоджень, розповідає Полемика з посиланням на офтальмолога вищої категорії, офтальмохірурга, кандидата медичних наук, медичного директора клініки VISIOBUD Володимира Мельника.

Комп’ютерні окуляри не покращують зір

Комп’ютерні окуляри – це спеціальні окуляри, які не мають діоптрій, тобто відсутня індивідуальна корекція. А отже, вони не можуть покращувати зір.

Зазвичай люди їх купують, коли очі швидко втомлюються під час роботи за комп’ютером. Зорову втому може викликати багатогодинна робота за монітором, але також це може свідчити про симптоми таких хвороб, як:

 • далекозорість;
 • короткозорість,
 • міопія;
 • астигматизм;
 • синдром сухого ока;
 • глаукома.

Тому для початку варто дотримуватися у своєму житті правила 20–20–20: 20 хвилин працюєте, 20 секунд відпочиваєте, розглядаючи предмети, розташовані на відстані близько 6 метрів, кліпаєте щонайменше 20 разів. Також варто переконатися в тому, що відстань між очима та екраном монітора під час роботи становить 50 см, під час роботи в телефоні – щонайменше 30 см.

По теме:  Какой массажер для ног лучше: обзор моделей, производителей и особенностей техники

Якщо ситуація не покращується за 7-10 днів, варто звернутись до офтальмолога.

Комп’ютерні окуляри в цьому разі можуть мати ефект плацебо, так як купуючи їх ви налаштовуєтесь на позитив, а під час користування ними одразу помічаєте якісні зміни і це певною мірою заспокоює.

Комп’ютерні окуляри не захистять дітей від розвитку короткозорості

Коли діти дивляться мультик на планшеті чи комп’ютері, вони рідше кліпають, ніж зазвичай – замість 15 разів лише 5 або ще менше. Через це м’язи очей перенапружуються (що може викликати зорову перевтому) і пересихають.

Комп’ютерні окуляри блокують синьо-фіолетовий спектр, чим пом’якшують контрастність зображення. Проте в комп’ютерних окулярах чи без них – за ґаджетом і діти, і дорослі кліпають менше. Навіть коли я призначаю пацієнтам окуляри з корекцією, варто не забувати про паузи в роботі (правило 20–20–20), гуляти на свіжому повітрі, робити гімнастику для очей. Бо, на жаль, окуляри – це не панацєя.

Розвиток короткозорості у дітей спричиняють три чинники: відстань між очима і ґаджетом або книжкою/зошитом, кількість годин, проведених за комп’ютером, тобто чергування навчання й відпочинку, та фізична активність. Тому при купівлі комп’ютерних окулярів для дітей, слід пам’ятати, що відстань між очима та ґаджетом має становити 50 см, а кожні 20–30 хвилин потрібно робити паузу для відпочинку.

По теме:  Первая европейская страна хочет полностью легализировать каннабис

Комп’ютерні окуляри не допомагають клітинам очей відновлюватися

Епітелій, який вкриває рогівку, кришталик, слізна залоза та деякі інші структури ока оновлюються незалежно від того, носите ви окуляри чи ні. Наприклад, клітини епітелію відновлюються постійно, так як від їхньої працездатності залежить міцність захисного шару рогівки. Клітини сітківки, фоторецептори колбочки та палички обмежені в здатності до відновлення. Пошкодження цих клітин може призвести до порушення зору – втрати центрального бачення (колбочки), погіршення зору в сутінках або темряві (палички).

Клітини шкіри відновлюються постійно, і це дозволяє епідермісу (верхньому шару шкіри) бути пружним, еластичним, здоровим, зокрема відбивати атаки патогенних мікроорганізмів. Коли процес відновлення шкіри, або ексфоліації, сповільнюється, ми намагаємося його прискорити. Проте, якщо мова йде про структури очей, треба розуміти, що всі вони виконують різні функції, працюють за різними правилами і необов’язково потребують постійного оновлення.

Комп’ютерні окуляри не запобігають пошкодженню сітківки

Сітківка являє собою світлочутливу оболонку ока, яка містить фоторецептори – колбочки та палички. Вона відповідає за формування і сприйняття зображень: фіксує, обробляє та перетворює побачене на нервовий імпульс, який отримує мозок.

Серед причин, які призводять до порушення сітківки, лікар виділяє:

 • механічне травмування очей;
 • глаукому, за якої пошкоджується, а в разі відсутності своєчасного лікування – відмирає зоровий нерв;
 • захворювання сітківки – макулярнуа дегенерацію (вражається центральна зона сітківки, відома як макула), діабетичну ретинопатію (захворювання сітківки, спровоковане цукровим діабетом);
 • опік ультрафіолетом, лазерною указкою, хімічними речовинами;
 • вікові зміни – вікову дегенерацію сітківки.
По теме:  5 способов проверить себя на рак

Таким чином, комп’ютерні окуляри не здатні запобігти пошкодженню сітківки. Виняток – якщо окуляри якісні, сертифіковані та мають захист від ультрафіолету 400 нм. В такому разі вони захищатимуть сітківку від негативного впливу ультрафіолету.

Комп’ютерні окуляри не створюють «захисний мікроклімат» для очей

Мікроклімат очей передбачає достатній рівень зволоження за допомогою слізної рідини, комфортну температуру повітря, за якої очі не пересихають, захист від перенавантаження та ультрафіолету.

Комп’ютерні окуляри можуть захистити очі від синьо-фіолетового спектра та ультрафіолету. На зволоженість очей, зорову перевтому та температуру повітря вони не впливають, як і окуляри з корекцією. Якщо у вас на меті подбати про здоров’я зорової системи, дотримуйтеся правила 20–20–20, гуляйте на свіжому повітрі та щороку проходьте профілактичний огляд в офтальмолога, якому довіряєте.

Раніше Полемика писала про те, чи справді безпечна кава без кофеїну.